Ogłoszenia duszpasterskie - Niedziela Palmowa Męki Pańskiej - 24 marca 2024 r.

Dziś Kościół obchodzi pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Jednocześnie rozpoczynamy Wielki Tydzień, który doprowadzi nas do szczytu całego roku liturgicznego – do Świętego Triduum Paschalnego Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Dzisiejsza kolekta przeznaczona jest na bieżące potrzeby naszej parafii. Po Mszach św. przed kościołem można nabyć pisanki wielkanocne jako cegiełki na rzecz Hospicjum Cordis. „Bóg zapłać” za Wasze ofiary.

Dziś o godz. 14.45 Gorzkie Żale z ostatnim Kazaniem pasyjnym.

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego (25 marca) z powodu Wielkiego Tygodnia została przeniesiona na poniedziałek 8 kwietnia. Wtedy też będzie można podjąć dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

W poniedziałek o 19.00 w oratorium kolejne spotkanie biblijne – “Ja Nim jestem”.

W środę od 19.00 Oaza Rodzin zaprasza wszystkich parafian na wielkopostne modlitewne czuwanie w duchu Taize. W trakcie czuwania będzie okazja do spowiedzi.

Do Wielkiej Środy włącznie liturgie i nabożeństwa będą jak zwykle. W Wielki Czwartek rano będzie Liturgia Słowa i komunia św. dla tych, którzy nie mogą uczestniczyć wieczorem.

Kancelaria parafialna będzie czynna we wtorek rano (8.45-10.00) i w środę wieczorem (18.45-20.00). Po świętach będzie czynna od piątku 05.04.2024 r.

Zachęcamy, by skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania przed rozpoczęciem Triduum Paschalnego, czyli przed wieczorem Wielkiego Czwartku. W Wielki Piątek i Wielką Sobotę spowiedź będzie w ograniczonym zakresie. Okazja do spowiedzi św. w tym tygodniu:

– w Wielki Poniedziałek, Wtorek i Środę od 7.30 do 7.55 i od 17.00 do 17.55.

– w Wielki Czwartek od 7.30 do 9.00 i od 15.00 do 17.30.

– w Wielki Piątek i Wielką Sobotę od 8.30 do 10.00 i od 15.00 do 16.00 (tylko jeden spowiednik).

Dodatkowa okazja do spowiedzi w ramach „Nocy konfesjonałów” w Wielki Wtorek na Kosztowach 20.00-24.00.

Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00 (w Wielki Czwartek) rozpoczniemy obchód Świętego Triduum Paschalnego Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Po zakończeniu liturgii zaśpiewamy I część Gorzkich Żali. Adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy do godz. 22.00.

W Wielki Piątek adorację w Ciemnicy rozpoczniemy od godz. 7.00. O 8.00 odmówimy „Ciemną Jutrznię”, a o 9.00, w godzinie rozpoczęcia Drogi Krzyżowej przez Pana Jezusa, odprawimy nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Potem zaśpiewamy II część Gorzkich Żali. O 16.30 zaśpiewamy III część Gorzkich Żali a o 17.00 rozpocznie się najważniejsza celebracja tego dnia – Liturgia Męki Pańskiej z adoracją Krzyża. Na liturgię Męki Pańskiej prosimy przynieść kwiaty do Bożego Grobu, które złożymy w Grobie Pańskim po adoracji Krzyża. Po tej liturgii Koronka do Miłosierdzia Bożego i indywidualna adoracja. Czuwanie przy Bożym Grobie do godz. 21.00.

W Wielką Sobotę adoracja przy Bożym Grobie od godz. 7.00 do 16.30. O 8.00 odmówimy „Ciemną Jutrznię”. Pokarmy na stół wielkanocny będziemy błogosławić od godz. 10.00 do 15.00 o każdej pełnej godzinie. O 16.15 odmówimy modlitwy Nowenny przed Uroczystością Miłosierdzia Bożego. Od godz. 16.30 do 19.30 kościół będzie zamknięty, by przygotować go do obchodów Zmartwychwstania Pańskiego. Dlatego prosimy wszystkich chętnych do pomocy w sprzątaniu kościoła na godz. 16.30.

W Wielki Piątek i Wielką Sobotę (przy Krzyżu adoracji) zbierzemy ofiarę na Boży Grób w Jerozolimie i chrześcijan żyjących w Ziemi Świętej.

W Wielki Piątek obowiązuje post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (czyli post ścisły) i zachęcamy do zachowania wstrzemięźliwości także w Wielką Sobotę (czyli do Mszy św. Wigilii Paschalnej), aby dzięki temu z podniosłym i otwartym sercem przystąpić do radości Zmartwychwstania.

Uroczysty obchód Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczniemy Wigilią Paschalną w Wielką Noc, modlitewnym czuwaniem na cześć Pana, (w sobotę) o godz. 20.00. Rozpoczniemy od poświęcenia ognia i paschału na zewnątrz kościoła i zachęcamy, by tam się zebrać wokół ogniska. Centralnym przeżyciem tej Liturgii Wielkiej Nocy będzie odnowienie przyrzeczeń Chrztu Św. (prosimy przynieść świece z okapnikami). Radość Zmartwychwstania Pańskiego pójdziemy ogłosić światu w Procesji Rezurekcyjnej bezpośrednio po Wigilii Paschalnej. Na to najważniejsze przeżycie całego roku liturgicznego zapraszamy wszystkich parafian, zwłaszcza poczty sztandarowe, górników w mundurach, panów i panie w strojach ludowych. Pozostałe Msze św. Wielkanocne jak w niedzielę (bez Mszy św. o 6.30). Zapraszamy także na uroczyste Nieszpory Wielkanocne oraz Nowennę przed Uroczystością Bożego Miłosierdzia o godz. 14.45. Kolekta Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego będzie przeznaczona na potrzeby parafii.

W Poniedziałek Wielkanocny Msze św. w porządku niedzielnym z nowenną przed Uroczystością Bożego Miłosierdzia o godz. 15.15. W czasie Mszy św. o 11.15 będziemy się modlić w int. ks. seniora Pawła Bubalika z ok. 75 ur. Kolekta tego dnia będzie przeznaczona na Wydział Teologiczny UŚ. W Poniedziałek Wielkanocny homilię wygłosi ks. Emanuel Pietryga, proboszcz parafii św. Jadwigi w Chorzowie. Po Mszach św. będzie rozprowadzał swoją drugą książkę „W Ogrodzie Słowa” zawierającą jego kazania, przewodnik po ogrodzie biblijnym przy tamtejszej parafii, świadectwa i in. teksty. Ofiara za książkę 25 zł – dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na inwestycje w chorzowskiej parafii.

Zachęcamy do czytania Gościa Niedzielnego – dziś dołączony jest dodatek, który pomoże dobrze przeżyć Wielki Tydzień – znajdują się w nim modlitwy i medytacje na poszczególne dni od Niedzieli Palmowej do Wielkiej Soboty. Jest też nowy numer Małego GN.

Dziś o 18.00 w brzęczkowickim kościele koncert muzyki pasyjnej w wykonaniu Zespołu Kameralistów Pro Arte et Musica, o 19.00 w kosztowskim kościele będzie wystawione Misterium Męki Pańskiej, a o 21.00 w morgowskim kościele przedstawienie teatralne pt. „Męka Pańska w Teatrze Cieni”. Wstęp wolny – zapraszamy!

Tegoroczna parafialna piesza pielgrzymka na Jasną Górę odbędzie się w terminie 2-6 sierpnia. Zapisy w zakrystii lub u pana Grzegorza Czernka.

Wszystkim – parafianom i gościom – życzymy głębokiego i owocnego przeżycia Wielkiego Tygodnia oraz Triduum Sacrum!

Scroll to Top